24Ağu

Bir Ekibin Gözünden Teknofest!

Son zamanlarda genç meraklı öğrencilerin bilgi ve becerilerini ortaya koyabileceği, projelerini yarıştırabileceği birçok farklı alt kategoriden oluşan Teknofest gitgide büyüyerek çok güzel bir teknoloji festivali örneği olmaktadır. Bu yazımızda Teknofest’e ilk defa katılacak olan ya da atmosferi merak eden arkadaşlara insansız su altı sistemleri ile ilgili yardımcı olabilecek bilgiler vermeye çalışacağız.

Su altı sistemleri diğer sistemler gibi uzun ve meşakkatli bir proje sürecinin yanı sıra bulunması zor test ortamları ile çalışması oldukça güç bir kategoridir. Ön tasarım ve kritik tasarım süreçlerini başarıyla geçen takımlar videolarını da yükleyerek finalist olmaya hak kazanıyorlar. Bu süreçlerin sonunda yarış günü ekipçe alanda bulunmanın ne kadar büyük bir heyecan olduğunu tahmin edebilirsiniz. Teknofest İnsansız Su Altı Sistemleri kategorisine şöyle bir baktığımızda ilk yıllarda (2018 – 2019) yarışma için yapay havuz kullanılıyordu ve her ekip aynı havuzu kullandığı için zamanla kirleniyor ve görüş oldukça kötü etkileniyordu. Ama yapılan geri dönüşlerin değerlendirilmesiyle 2020 yılında (tahminen bu yıl da) yarışma, olimpik havuzda düzenlenmeye başlandı. Böylece su sürekli yenilendiği için her ekip aynı ortam şartlarında yarışmış oldu ve temiz bir görüntü elde edilebildi. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var: Görüntü işleme denemelerinizi hangi ortamda yaptığınız çok önemli bir etken oluyor. Eğer testlerinizi düz renklere sahip kendi hazırladığınız bir ortamda yapıyorsanız yarışma olimpik havuzda olduğu için havuz tabanındaki desenler bu konuda sizi oldukça zorlayabilir ve yanlış sonuçlar almanıza neden olabilir. Aynı zamanda ne kadar ortam şartları benzer yerlerde test yapmış olsanız da ışık miktarı ve yönü çok değişken olduğu için bu tip durumları göz önünde bulundurarak hazırlık yapmak, büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Görevlerde hedefleri arama bölümü, hedeflerin yeri bilinmediği için ekstra bir ön hazırlık gerektiriyor. Bu konuda önceki yarışmalara baktığımızda hem otonom hem de manuel görevlerde arama için genellikle tüm havuzun aranmasına ihtiyaç duyulmadığı ve hedeflerin genellikle birbirine yakın yerlerde olduğunu görüyoruz. Tüm havuzu aramayla işe başlamak sizin için önemli bir zaman kaybı olabilir.

Gelelim yarışma zamanına, Teknofest ulaşımdan konaklamaya kadar bütün ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Yalnız uyaralım: organizasyonun büyüklüğünden dolayı her yer fazla kalabalık oluyor. Ulaşım konusu ise ayrı bir problem.  Su altı aracında batarya kullanıldığı için uçakta taşınması sıkıntılı bir durum, önceden uçak firmasıyla iletişime geçerek bu konuda nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek iyi olabilir; yoksa aracı açmak zorunda kalabilirsiniz. Uçak demişken önceki yıllarda uçakta aracı zarar gören takımlar olduğu için mümkünse karadan taşımanın daha güvenli olacağını söyleyebiliriz. Aracı orada açmamak için her şeyi önceden tamamlamış olun, böylelikle sadece yazılıma odaklanabilirsiniz. Ortam, elektronik parçaları açıp yeniden kapatmak için fazla stresli ve hareketli olacaktır. Zorunda kalmadıkça araca müdahale etmeyin. Araçta yaşanabilecek ve acil müdahale etmenizi gerektirecek durumlar için de mümkün olduğu kadar yedek parçayı almayı unutmayın. Su altı sistemleri için yedek parça en önemli şeylerden biridir. Orada daha çok sosyalleşmek, diğer takımlarla tanışmak, bilgi paylaşımı yapmak, yaşadığınız problemler üzerine konuşmak, diğer teknolojileri görmek gibi daha eğlenceli işlere vakit ayırmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Su altı sistemleri yarışı havuzda olduğu için merkez fuar alanından farklı bir yerde olacaksınız ama fırsat buldukça ana fuar alanını gezmeye çalışın.

Yarış zamanı geldiğinde ve havuza geçtiğinizde oldukça nemli ve sıcak bir ortam olduğu için üzerinizde biraz baskı yaratabilir. Havuzda acil müdahale için profesyonel dalgıç bulunuyor fakat aracınızda kesinlikle ‘acil durdurma butonu’ bulunmalı. Yarışmanın en kritik noktalarından biri olan güvenlik konusunda ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Güvenlikle ilgili bir kriterden dolayı elenirseniz geri dönüşü yok. Mesela aracınızda sivri kenarlar varsa daha güvenli olması için köpük ekleyebilir ya da daha oval geçişlerle değiştirebilirsiniz. Havuzda herhangi bir elektrik kaçağı ihtimalinden dolayı fırçalı motor pek tercih edilmiyor. Kullanılacaksa çok iyi yalıtılması gerekmekte. Aynı zamanda araçtan dışarıya herhangi bir sıvı çıkışı (yağ vb.) olması yasak. Yarışmada suyu kirletmeyen araçların kullanılması amaçlanıyor.

Önceden yarışma esnasında iki kişi kabloyu kontrol ederken iki kişi de bilgisayar başında duruyordu fakat bu yıl ileri kategoride tüm görevler otonom olduğu için bir değişiklik olabilir. 2018 yılında tüm görevler manuel’ken 2019 ve 2020’de hem otonom hem manuel görevler vardı. Bu yıl ise tam otonom görevler ön planda olacak gibi duruyor. Nesne taşıma, kaldırma, yapboz gibi manuel görevlerde dikey iticileri fazla olan takımlar avantaj sağlarken tam otonom görevlerde bu avantajın pek önemi kalmıyor.

Umarım yarışma atmosferi ve ön hazırlıklarla ilgili merak ettiğiniz şeylere cevap olabilecek bir yazı olmuştur. Her ne kadar bir yarışma içerisinde olacak olsanız da orada eğlenmeyi, farklı teknolojileri keşfetmeyi, insanlarla sohbet etmeyi unutmayın. Şimdiden herkese başarılar.

HOYTEK ailesi olarak DEU ROV ekibine bizimle tecrübelerini paylaştıkları için teşekkür ederiz.