08Oca

Arama ve Kurtarma Operasyonlarında Yandan Taramalı Sonar Kullanımı

Müşteri Uygulaması

Su altı arama ve kurtarma operasyonlarında yüksek çözünürlüklü yandan taramalı sonar kullanımı

Çözüm

EdgeTech 4125 Yandan Taramalı Sonar

Ekipman

  • 4125 Yandan Taramalı Sonar – 600/1600 kHz çift frekans
  • Roll, Pitch, Heading ve Derinlik Sensörleri
  • Rugged Taşıma Çantası
  • 50 m Kevlar Güçlendirilmiş Kablo

 

Her yıl binlerce insan derin sularda boğularak hayatını kaybetmekte. Bu üzücü durum beraberinde karmaşık ve zorlu arama çalışmalarını da getirmektedir.

Polis, İtfaiye, Özel Arama/Kurtarma ekipleri böyle durumlarda geniş su altı alanlarını aramak gibi zorlu ve karmaşık bir süreçle karşı karşıya gelmektedirler. Buna ek olarak, asıl zorluklardan birisi de, Arama/Kurtarma operasyonunun yapıldığı suların (okyanus, deniz, göl, nehir vb.) genellikle hareketli ve görüş mesafesinin çok sınırlı olmasıdır . Bu da beraberinde uzun süreli ve tehlikeli bir süreç getirir.

Bazı sularda görüş mesafesi 1 metreden daha az olabildiği gibi akıntılardan dolayı hedefin pozisyon hesaplaması da oldukça zorlaşmaktadır.

Sonar gibi teknolojik olarak bu görevler için tasarlanmış ve geliştirilmiş araçlar, su altı ekipleri için hem zaman hem de güç açısından verimli bir yardımcı olmaktadır. Ayrıca Arama/Kurtarma ekibinin de hayati tehlikesi sonar teknolojisi ile minimuma indirgenmektedir.

Yakın zamanda, Polonya’nın güneyinde bulunan Dzierzno Duze gölünde bir boğulma vakası meydana geldi. Arama ve Kurtarma alanında ün yapmış olan «The Polish Special Divers Group» kendi ekipman ve becerilerini kullanarak görevi başarıyla tamamlarken, bu süreçte en büyük yardımcıları EdgeTech 4125 Yandan Taramalı Sonar oldu. Ekip 500×300 metrelik bir alanı hızlı ve net bir şekilde tarayabildi ve bu sayede dalgıçlar nokta dalışı yaparak operasyonun hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağladı.

EdgeTech’in Full Spectrum CHIRP teknolojisi, pazardaki diğer ürünlere kıyasla %50’ye kadar daha yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaktadır. Bu da Arama/Kurtarma operasyonları açısından kritik öneme sahip olan «Hedef İsabeti» ve «Hızlı Müdahale» kriterlerini başarıyla gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. 600/1600 kHz frekans seti, mükemmel bir uzun menzil tarama ve yüksek çözünürlük kombinasyonu ortaya çıkarmaktadır.

4125, hem AC hem de DC kullanılarak (standart bir 12v batarya) ile çalıştırılabilmektedir. EdgeTech’in kolay kullanım sağlayan yazılımı da sisteme entegre edilmiştir. Sistem içerisinde;

  • Target Logger ve Coverage Mapper modülleri,
  • 50 m İletkenli Kevlar Çekme kablosu mevcuttur.

 

Operatörler, 4125 sisteminin sağlamış olduğu yüksek çözünürlüklü görüntüler yardımıyla hızlı bir şekilde şüpheli alanları tarayabilir ve nesneleri net bir şekilde tanımlayabilirler. Diğer sonarlar ile bulanık ve karmaşık görüntüler elde edilirken, EdgeTech sonar ile zamanı en iyi ve verimli şekilde değerlendirmek mümkün olmaktadır.

Net bir tanımlama yapamayan sonarlar, dalgıçların da arama bölgesine dahil olmasına sebep olmakta ve sonuç olarak zaman ve güç kaybına sebep olmaktadırlar. Çünkü sonar tarafından net belirlenemeyen nesneler dalgıçlar tarafından aranmalı ve teyit edilmelidir.

4125 ile operatörün elde etmiş olduğu net görüntü ve lokasyon sayesinde dalgıçların direkt olarak net şekilde belirlenmiş olan hedefe dalması sağlanır ve bu da hem güç hem zaman açısından ekibe büyük fayda sağlamış olur. Buna ek olarak sonar, operatörün dalış için uygun görünmeyen alanların tespitini de yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca sonarın sağlamış olduğu net görüntü, operatörün diğer su altı nesnelerini de (kütük, kaya, enkaz vb) tanımlamasına yardımcı olmaktadır.

4125 sonar ile elde edilen görüntüler, benzer diğer tarama cihazlarındaki gibi gri gölgeler şeklinde görünmez. Bu teknoloji, tespit edilen vücudun veya nesnenin net bir şekilde yüksek çözünürlüklü olarak tanımlanmasına olanak sağlar.

EdgeTech 4125 Yandan Taramalı Sonar, birçok polis, iftaiye ve Arama/Kurtarma ekipleri tarafından ilk tercih edilen ekipman olmaktadır.